Металеві труби для опалення розміри, характеристики, які краще

Металеві труби для опалення розміри, характеристики, які краще

Сталеві труби для опалення

До традиційних матеріалів, використовуваних під час монтажу нагрівальних систем, відносяться металеві труби для опалення. За рахунок своїх фізичних характеристик, однією з головних є висока механічна міцність, матеріал не втратив своєї актуальності і на сьогоднішній день. Навіть серед різноманіття сучасних матеріалів сталеві труби для опалення не загубилися, продовжують активно використовуватися при створенні теплових вузлів навіть з урахуванням ризику корозії.

питання термінології

Під поняттям сталевих труб прийнято мати на увазі вироби, що виготовляються за різними технологіями. При цьому використовується кілька марок сталей з всілякими покриттями зовнішньої поверхні.

Активно вживаними є наступні матеріали:

 • безшовні металеві труби опалення (гарячо-і холоднокатаний);
 • зварні сталеві труби для опалення (за допомогою електрозварювання, з прямим або спіральним швом і ін.);
 • без антикорозійного покриття;
 • із зовнішнім і внутрішнім антикорозійним покриттям (хромування, оцинковка та ін).

З'єднання патрубків може проводитися такими методами:

 • зварні шви;
 • фітинги для труб сталеві;
 • нарізні сполучення;
 • використання муфт.

Позитивні / негативні сторони

Використання сталевої труби для опалення тягне за собою чималу кількість позитивних властивостей. При цьому основні позитивні параметри закладаються при виготовленні її на заводі. Застосовувані сучасні технології виробництва забезпечують такі плюси матеріалу:

 • Механічна міцність. Під час монтажу систем з високим внутрішнім робочим тиском важко знайти якісну альтернативу сталевим магістральних трубопроводах.
 • Незначні теплові розширення. За рахунок цього якості вдається не застосовувати в монтажі товстостінні матеріали.
 • Максимальна газова герметичність. Забезпечити замкнутий контур з якісної автономної ізоляцією вдається лише при використанні надійних металевих труб.
 • Підвищена ступінь теплопровідності. Дана властивість в магістралях грає важливу роль у вигляді розширеної поверхні, для віддачі тепла додаткового тепла від теплоносія. Ця властивість є актуальним в багатоквартирних будинках.
 • Доступна ціна. Притому, що цей труба сталева для опалення коштує менше ультрамодних технологічних трубопроводів, вона дозволяє ефективно змонтувати надійну систему опалення.

Варто згадати про мінуси металу:

 • При необробленої поверхні опалення з металевих труб може піддаватися виникнення вогнищ корозії в агресивному середовищі, так як відкритий метал без додаткової обробки або легуючих елементів швидко іржавіє.
 • Здатність пропускати струм. Під час монтажу опалення із застосуванням електричних приладів є невеликий ризик негативного використання електропровідності труб. Тому роботу підключаються до побутової електромережі приладів необхідно періодично контролювати.
 • Високий ступінь жорсткості. Хороша опірність зовнішньої деформації в деяких випадках відіграє негативну роль, адже для монтажу потрібно використовувати великий асортимент інструментів, що включає зварювальний апарат. Мінімізувати вплив цього фактора вдається з використанням сталевих фітингів для труб або різних фігурних компонентів монтажу.
 • Велика маса готового виробу. Під час монтажних робіт доводиться докладати значних зусиль для переміщення металевих елементів. Також підвищується навантаження на консольні фіксують елементи.

Не применшуючи гідності металу, підкреслимо, що сучасним матеріали, зокрема, поліпропілен, набагато частіше і ефективніше застосовуються для організації системи опалення та обв'язки котла.

зварні з'єднання

Найбільш популярним способом з'єднання металевих труб є використання зварювання. У приватному будинку застосовують такі типи:

 • газозварювання;
 • електродугове зварювання;
 • комбінований варіант.

Часто для надання потрібної форми використовують нагрівання газовим пальником, так як якщо гнути на холодну, то можна значно пошкодити заготовку, або доведеться прикладати значних зусиль для надання потрібної форми.

Під час застосування електричних зварних апаратів бажано підбирати агрегати, що мають широкий інтервал регулювання сили струму. Він буде затребуваний для різних операцій, включаючи зварювання тонкостінних заготовок.

Отримати успішний результат вдасться при виконанні певних нюансів:

 • сполучаються поверхні труб необхідно очистити, висушити і знежирити;
 • кромка кожного патрубка повинна бути рівною і добре підігнаній до сопрягающейся поверхні;
 • стик повинен утворювати просторовий кут для укладання шва приблизно в 60 градусів;
 • при накладанні шва необхідно попередньо обстучать старий шов, звільняючи його від шлаків.

Після зварювання обов'язково зачищаються шви і грунтується поверхню. Це необхідно, щоб уникнути розвитку корозійних процесів. Крім того, що місце зварювання в принципі є більш слабкою ланкою, ніж цільна труба, в процесі експлуатації тут скупчуються вапняні відкладення, що ще більше каталізує корозію.

ВІДЕО: Як зварювальники швидко і якісно зварюють сталеві труби у всіх положеннях

Стиковка на різьбах

Використання різьбових з'єднань актуальним є як для монтажу магістралі, так і для під'єднання периферійних пристроїв, а також радіаторів. Забезпечити подібне з'єднання можна тільки за допомогою двох протилежних патрубків з нарізаною різьбою. Її можна нарізати плашками або іншими елементами, а також часто приварюють шматок з уже готовою різьбленням на кінці.

Різьбові з'єднання широко представлені в готовому вигляді в будівельних магазинах. Там є куточки, трійники і звичайні згінні муфти для різних діаметрів. Притискна гайка в останніх забезпечує надійну герметизацію з'єднання.

застосовувані матеріали

Популярними є три типи сталевих труб для опалення:

 • сталь без обробки (ст 3);
 • оцинкована сталь (ст 3 з покриттям);
 • нержавейка (AISI 430, AISI 321 або 08Х18НТ).

Якісно зроблена труба з дотриманням норм експлуатації здатна прослужити досить довго, навіть без обробки поверхні. Однак, нестабільна подача теплоносія і використання забрудненої води призводять до швидкого виходу такої системи з ладу. З'являються вогнища корозії, а далі йде розгерметизація системи. Також накопичуються сольові залишки на стінках, звужуючи проходи і знижуючи теплопровідність матеріалу.

Сучасний ринок пропонує велику кількість котлів, що працюють на різних видах палива, моно- та комбінованого типу, дво- і одноконтурні. Який би не був обраний котел, перетин металевої труби для опалення повинно бути повністю ідентичним вихідного патрубка. Тільки в цьому випадку знижується до мінімуму навантаження на всю систему, меншим буде кількість осаду, і він не буде так інтенсивно осідати на радіаторах і трубах, як при різниці в перерізі.

Застосування оцинкованих поверхонь частково вирішує цю проблему. При цьому мінімізуються відкладення солей. Але такий підхід має свої недоліки, наприклад, не вдасться використовувати зварювання, що руйнує захист, або нарізування різьблення ускладнюється.

Застосування нержавіючих марок сталі істотно підвищує термін служби всієї системи. Негативною стороною є висока вартість готової розводки.

ВІДЕО: Опалення зі сталевих труб