Види засмічень в трубах і методи їх усунення

Види засмічень в трубах і методи їх усунення

Засмічення в каналізаційних трубах: типи і різновиди, причини і локалізація

Засмічення в каналізаційних трубах – досить поширена проблема, яка зачіпала кожного. Причиною можуть служити різні чинники від неправильної установки системи до обструкції великим предметом. З кожним з них можна впоратися, знаючи всього 3 пункту:

 • Локалізацію засмічення;
 • вид;
 • Способи прочищення.

локалізація засмічення

Визначення місця засмічення допоможе точніше підібрати необхідні методи або засоби для його усунення.

Найчастіші ділянки забруднення:

 • Розташовані ближче до зливного отвору – сифон або коліно;
 • Точки переходу внутрішньої каналізації в зовнішню;
 • 50-60 см до врізки в загальну магістраль.

Професіонали можуть визначати розташування пробки за допомогою спеціального троса з відеоспостереженням. Але можна обійтися без подібних пристосувань.

В першу чергу необхідно звернути увагу на роботу системи зливу в цілому. У разі застою води у всій сантехніці необхідно викликати фахівця, так як засмітився стояк. Якщо проблеми виникли тільки, наприклад, в раковині, приступайте до наступного етапу – включите воду. Перелив почався відразу або через пару секунд? Це вказує на те, що забита верхня частина каналізаційного каналу (сифон або ділянку розташований безпосередньо після нього). Вода якийсь час проходить нормально? Засмічення розташований глибше.

Засмічення ділять на 3 види, грунтуючись на причини поганого проходження труб.

механічний

Виникненню цього засмічення сприяє зневажливе ставлення до правил експлуатації. Він виникає через перекриття проходу труби великим предметом. Найчастіше місце локалізації це верхні ділянки трубопроводу, або вигини.

Способи усунення: Рішення проблеми досить просте, необхідно витягти причину виникнення засмічення. Для цього достатньо буде гумових рукавичок і пари рук. В деяких випадках допоможуть вантуз, сантехнічний трос або металевий йорж. Останні два варто використовувати тільки в разі перекриття будь-яким легко руйнується предметом, наприклад, великим скупченням паперу. В іншому випадку ви ризикуєте просунути причину засмічення глибше і дістати буде проблематичніше.

Застосовуючи вантуз потрібно заклеїти переливний отвір, щоб вода не витікала. Притискаємо вантуз до зливного отвору і штовхоподібними рухами прокачуємо повітря вгору-вниз, поки вода не пройде. Для кращого зчеплення радять змащувати краю вантуза вазеліном. Такий спосіб підходить тільки труба з невеликим діаметром.

Трос вводимо поступово вглиб труби обертальними рухами. Вирощують рекомендується за годинниковою стрілкою як при введенні, так і при добуванні інструменту. Завершувати сеанс прочищення варто застосуванням хімічних засобів. У роботі з сантехнічним тросом проблем не виникне, але для більшої зручності можна придбати спеціальний рукав, з яким скручування буде менше.

експлуатаційний

З'являється в результаті тривало скупчуються побутових відкладень (жир, мило та інше), які звужують просвіт труби і перешкоджають вільному проходженню води. Погіршує ситуацію дрібне сміття, що осідає на поверхні таки відкладень. Найчастіше страждають верхні ділянки каналізаційного каналу.

Способи усунення: Даної проблеми можна уникнути, вчасно проводячи профілактичні чистки. У цьому випадку застосовуються різні хімічні засоби, залежно від матеріалу трубопроводу, і механічний вплив, за допомогою того ж сантехнічного троса і металевого йоржика.

У запущеному випадку засмічення може укріпляти. В такому випадку вищеописані заходи не допоможуть і виникне необхідність заміни труби.

техногенний

Найчастіше утворюється через неправильну установку каналізаційної системи: велика кількість поворотів, малий діаметр труби, неякісний матеріал.Також причиною можуть стати проблеми в системах комунікації, розташованих поруч з трубами каналізації або безпосередній знос самої системи, її пошкодження.

Способи усунення: У подібній ситуації допоможе тільки заміна проблемної ділянки, оскільки звичайна чистка буде малоефективна.

Засмічення в сифоні

Окремо варто виділити засмічення в сифоні. Це досить часта проблема, особливо на кухні. У ньому дуже часто накопичуються залишки їжі, волосся та інше сміття. Справитися з цим легко.

Сифон – це вигнутий відрізок труби, що знаходиться під раковиною. Під час забруднення цієї ділянки зазвичай відзначають неприємний запах виходить від стоку і погане відходження води. Щоб усунути забруднення, необхідно розкрутити коліно і видалити сміття, що скупчилося. Після цього промити, знежирити трубу і під'єднати назад.
Якщо ділянку забруднення розташований трохи далі сифона, потрібно скористатися дротом або тросом. Не варто застосовувати їх безпосередньо через раковину, тому що великий ризик пошкодження самої раковини і труби. В даному випадку необхідно попередньо знімати сифон.

профілактика

Всі знають, що легше попередити проблему, ніж витрачати велику кількість сил і грошей на її усунення. Своєчасна профілактика забруднень труб в цьому допоможе. радимо:

 • Придбати спеціальні пластикові або металеві сіточки для зливного отвору. Вони допоможуть запобігти попадання сміття в канал;
 • Час від часу (не рідше 1-2 разів на рік) коштує розбирати і промивати, знежирювати трубопровід і його сполучні елементи;
 • Декілька разів на тиждень відкривайте кран з гарячою водою і промивайте систему. Цей нехитрий спосіб допоможе уберегти каналізацію від великих скупчень жиру;
 • Ні за яких умов не кидати навіть дрібні відходи, оскільки вони можуть стати основою для формування жирової пробки.

Важливо пам'ятати і про хімічні засоби очищення, які служать хорошим захистом від забруднення. Такий спосіб ефективний для профілактики засмічень органічного походження. Існує великий вибір подібних засобів, які можна розділити по консистенції: гелевидні, рідкі, гранульовані і порошкові. Склад їх різниться, але основою для всіх варіантів служать сильна кислота або луг. Найбільш популярним засобом був і залишається «Кріт», основою для якого служить гідроксид натрію. Тому не рекомендується застосовувати його для чищення пластикових труб, оскільки луг руйнує структуру матеріалу. Для таких випадків краще використовувати гелевидні кошти, вони більш щадні.

Не можна забувати про дієвих народних рецептах. При органічних забрудненнях можна використовувати:

 • Соду з оцтом. Висипаємо склянку соди в зливний отвір, додаємо стакан оцту. Коли почне підніматися піна, необхідно закрити отвір і залишити на пару годин. Після чого промиваємо окропом. Якщо вода йде погано, повторюємо процедуру;
 • Сода з сіллю. Змішуємо в рівних кількостях, засипаємо і заливаємо невелику кількість води, щоб вона допомогла просунутися суміші до місця засмічення. Ми залишаємо на 10-12 годин. Після закінчення часу промиваємо гарячою водою до тих пір, поки вона не почне нормально проходити.
 • сода. Найкраще підходить для усунення засмічення в унітазі. Близько 250 г розчиняємо в відрі гарячої води і виливаємо в унітаз. Чекаємо години 2 і змиваємо.